Hakkımızda

15 yıl önce başlayan doğal tavukçuluk serüvenimiz bugün bizi Türkiye’nin en ünlü kasap, otel, restoran ve marketlerinde kaliteli tavuk arayan tüketiciler için aranan bir marka haline getirdi.

2020 yılında ürünlerimizin doğallığını ve kalitesini organik belgemiz ile tescilletik. Sürekli gelişimi kendimize ilke edinerek müşterilerimizden gelen geri dönüşlerle birlikte Türkiye’nin en doğal ve lezzetli tavuğunu yetiştirmek amacıyla İzmir – Balıkesir ve Trakya bölgelerindeki üretim çiftliklerimiz ile kapasitemizi büyüttük.

Bunun yanında Marmara Bölgesi’ndeki doğal üreticilerle proje gerçekleştirip kendilerine civciv tedariği sağlayıp karşılığında tamamen doğal yetişen ördek, hindi, bıldırcın gibi ürünlerin tüketicilerle buluşmasını sağladık.

Vizyon, Misyon, Sorumluluğumuz

Yurt içinde ve yurt dışında nihai tüketiciler ve işletmeler için için en kaliteli ve organik ürünlerin en çok tercih edilen sağlayıcısı olmak.

Ürünlerimizin çiftliklerde uygun koşullarda yetiştirilip tüketicilerimizin sofralarına ulaşana kadarki sürecin devamlılığını takip ve kontrol etmek.

Gelecek nesillere sürdürülebilir bir ekosistem ve daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bu doğrultuda köy ve kasabalarda üretimi teşvik etmek için Tarım Müdürlükleri ile çalışmalar yaparak geleneksek yetiştirme modelini yaşatmayı ve Türkiye’deki organik anlayışına doğru şekilde yön vermeyi hedeflemekteyiz.

Whatsapp
Instagram